• زندگینامه گالیلئو گالیله

گالیلئو دی وینچنزیو بنایتی دو گالیله یک اخترشناس، فیزیک‌ دان و مهندس ایتالیایی بود، که گاهی اوقات یک همه‌چیزدان توصیف می‌شود. او در 15 فوریه 1564 در شهر پیزای ایتالیا متولد شد و به (پدر اخترشناسی رصدی) (پدر روش علمی)، و (پدر علم مدرن) ملقب گشته است.

گالیله نخست قرار بود برای کشیش شدن وارد کلیسا شود اما پدرش(وینچنزو،موسیقی دان مشهوردر ایتالیا) او را به تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه پیزا فرستاد. گالیله طب را نیاموخت اما به جای آن به مطالعه ی ریاضیات پرداخت و به آن علاقه‌مند شد به طوری که در سال ۱۵۸۸ توانست به عنوان مدرس ریاضیات در همان دانشگاه مشغول به کار شود.

بعد از سه سال به دانشگاه پادوا رفت و به تدریس هندسه، مکانیک و نجوم پرداخت. او تا سال ۱۶۱۰ آموزش و پژوهش را در این دانشگاه ادامه داد و بیشترین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی وی مربوط به همین دوره‌است.گالیله در فیزیک، نجوم، ریاضیات و فلسفه علم تبحر داشت. او سرانجام  در ۸ ژانویه ۱۶۴۲ در سن هفتاد و هفت سالگی درگذشت.

محاکمه بی رحمانه گالیله

در سال ۱۶۱۰ انتشار یافته‌های علمی گالیله در تأیید نظریه کوپرنیک مبنی بر ثابت نبودن زمین و گردش آن به دور خورشید باعث شد تا  از سوی کلیسا مورد بازجویی و تفتیش عقاید قرار گیرد. این نظریه با نظریات ارسطوی یونانی که کلیسا حامی‌اش بود همخوانی نداشت. کلیسا این مرد را در انتخاب یکی از راه‌های: 1-سوختن در آتش یا 2-امضای توبه نامه‌ای با مضمون زیر آزاد گذاشت:

در هفتادمین سال زندگی‌ام در مقابل شما اربابان دین و دنیا به زانو درآمده‌ام و در حالی که کتاب مقدس را در آغوش می‌فشارم اعلام می‌کنم که ادعایم مبنی بر چرخش زمین به گرد خورشید ناشی از مستی بوده و سراسر اشتباه و دروغ است.

او این توبه نامهٔ توهین آمیز را امضا کرد و شش سال بعد هم رسماً از دانشگاه و تدریس علم نجوم اخراج شد و تا سال‌ها بعد مجبور بود مرتباً جهت اعلام وفاداری خود به نظریهٔ مرکزیت زمین در کلیسا حضور یابد.

دستاوردهای گالیله:

  1. برخی گالیله را مخترع تلسکوپ می‌دانند.

  2. گالیله اولین کسی بود که جزئیات سطح ماه را با تلسکوپ مشاهده و ثبت کرد. او همچنین دریافت که نور ماه ازخودش نیست و حاصل انعکاس نور خورشید است.

  3. گالیله با آزمایشی مشهور بر فراز برج پیزا ثابت کرد سرعت سقوط آزاد اجسام از ارتفاع به وزن آن‌ها بستگی ندارد.

  4. گالیله نخستین کسی بود که چهار ماه سیاره مشتری را رصد کرد.

  5. گالیله با رصد راه شیری دریافت که تعداد ستارگان این مجموعه بیشتر از آن است که قابل شمارش باشد.