کودکی ونوجوانی انیشتین

آلبرت انیشتین فرزند هرمان انیشتین و پولین کخ در 14مارس1879در اولم آلمان به دنیا آمد.او یک خواهر کوچکتر از خودش داشت که دوسال پس از او در نوامبر 1881به دنیا آمد.

والدین انیشتین از بدو تولدت نگران بزرگی سر او بودند هر چند با بزرگتر شدنش بزرگ بودن سرش چندان به چشم نمی آمد . در همان سنین کودکی خانواده آلبرت متوجه ضعف او در یاد گیری و تکلم شدند.

انیشتین بخش زیادی از تحصیل خود را در مونیخ فرا گرفت  زیرا هنگامی که یکسال داشت پدر،مادروعمویش تصمیم به تآسیس یک شرکت مهندسی در مونیخ گرفتند.

قرار بود او هم به کسب و کار خانوادگی شان بپردازد اما با ورشکستگی آن، خانواده ی اینشتین به شمال ایتالیا نقل مکان کردند. در آنجا بود که اینشتین نوجوان مقاله ای نوشت که امروزه به عنوان اولین مقاله ی علمی او شناخته می شود. این مقاله به بررسی ماهیت اتر می پرداخت؛ فرضیه ای که هدفش توصیف چگونگی حرکت نور در فضا بود.

او‌به موسیقی علاقه داشت از پنج سالگی تا سیزده سالگی مشغول به نواختن ساز ویولون بود اما وقتی سونات های موتزرات برای ویولون را شنید لذتی نبرد ولی از نو جوانی تا پایا عمر مشغول نواختن آن شد.او آنقدر عاشق ویولنش بود که نام آن را «لینا» گذاشت.

 

مدارک تحصیلی انیشتین

اینشتین از همان ابتدای تحصیلات و مطالعات علمی، نظریه‌های سنتی را به چالش می‌کشید. او معتقد بود فیزیک نیوتنی برای ت​​​​وضیح بسیاری از وقایع طبیعی کافی نیست. مطالعات و نتایج تحقیقات اینشتین باعث شد وی در 26سالگی فردی شناخته شده باشد.یکی از تجربیات جالب او مطالعه روی بمب اتم و پیشنهاد ساختن آن به رئیس جمهورآمریکا بود که بعد ها وی جهت جلو گیری از خطرات جبران ناپذیر این بمب جلوی توسعه آن را گرفت.

 اینشتین اولین مقاله علمی خود را در سن ۱۶ سالگی نوشت و موضوع آن «بررسی وضعیت اتر در میدان مغناطیسی» بود.انیشتین  در سال 1905 رساله‌ دکتری خود را با عنوان "تعریفی جدید از بعد مولکولی" به دانشگاه زوریخ ارائه کرد که در آن به این سوال پ​​​​رداخته بود که چگونه می‌توان ابعاد اتم را مشخص کرد؟ یک سال بعد در تاریخ  15 ژانویه 1906 دانشگاه زوریخ به انیشتین درجه دکتری را اعطا کرد. این مدرک با عنوان بخش ریاضی و علوم طبیعی دانشکده فلسفه صادر شد.

اختراعات انیشتین:

دستمال کاغذی

اعتبار اختراع دستمال‌کاغذی به شرکت کاغذ اسکات در پنسیلوانیا برمی‌گردد که در سال ۱۹۰۷ به‌عنوان محصولی بهداشتی جایگزین حوله‌های پارچه‌ای می‌شد؛ اما در یکی از اولین مقالات فیزیکی که انیشتین منتشر کرده بود، به بررسی اثر فتیله‌ای پرداخته بود؛ پدیده‌ای که به دستمال‌های کاغذی این امکان را می‌دهد که حتی وقتی جاذبه مایع را به سمت پایین می‌کشد، مایعات را به خود جذب کنند.

 

پیش بینی سهام

انیشتین در مقاله خود که در سال ۱۹۰۵ منتشر شد، به تشریح کامل این پدیده پرداخت. او که در آن زمان همچنان در مورد اتم‌ها و مولکول‌ها فکر می‌کرد، متوجه شد این دانه‌های مرئی در واقع به‌وسیله‌ی مولکول‌های نامرئی آب به حرکت درمی‌آیند. به‌طور میانگین، این برخوردها می‌تواند از تمام جهت‌ها به‌صورت برابری رخ دهد؛ اما در یک‌ لحظه‌ی به‌‌خصوص، مولکول‌های بیشتری از آب تمایل دارند به یک سمت از این دانه‌ها برخورد کنند که این عمل باعث می‌شود ضربه‌ای در جهتی تصادفی به دانه وارد شود.

انیشتین این مفهوم را به یک معادله‌ی ریاضی تبدیل کرد که این حرکات نامنظم را در قالب ریاضیات بیان کرده باشد. مقاله‌ی حرکت براونی او به‌صورت کلی‌تر به‌عنوان اولین اثبات رسمی وجود اتم‌ها و مولکول‌ها شناخته م​ی شود. از این معادله همچنان به‌عنوان پایه‌ای برای برخی پیش‌بینی‌های سهام بازار استفاده می‌شود.

 

انرژی خورشیدی

نسخه اولیه این سلول ها به تاریخ1839بر می گردد.انیشتین در سال 1905اصول اساسی عملکرد این سلول ها را مطرح کرد.بعد ها،پس از استدلال های انیشتین،فیزیکدان ها کشف کردند که وقتی یک جسم صلب،نور را جذب یا آن را منتشر می کند این پدیده با گرفتن گام به گام انرژی به صورت گسسته،اتفاق می افتد و به عقیده انیشتین،راحت ترین راه درک این واقعیت عجیب،این است که فرض کنیم نور نیز در واقعه از بسته های انرژی جدا از هم تشکیل شده است،ذراتی از نور که بعد ها به نام فوتون شناخته شدند.

 

لیزر

تمام این دستگاه ها مدیون ایده ای هستند که انیشتین در سال 1917روی آن کار میکرد،او در تلاش بود تا بیشتر دریابد که ماه چگونه بر نور اثر می کند.بنابراین،انیشتین از نتایج حدس دیگری الهام گرفت:شاید فوتون ها دوست دارندمرحله به مرحله پیشروی کنند،بنابراین حضور دسته ای از فوتون ها و حرکت آن ها به یک جهت خاص احتمال اینکه اتم های پر انرژی،فوتون دیگری را نیز به همان جهت ارسال کنند،افزایش می دهد.او این فرآیند را انتشار تحریک شده نامید.

 

خانواده انیشتین

او در مونیخ با تعدادی از وفادارترین دوستانش آشنا شد.همچنین با میلوا ماریچ،یک زن صربستانی و شاگرد آینده اش آشنا شد.ماریچ بعد ها همسر انیشنین شد،اما به دلیل تفاوت های مذهبی،رابطه آن ها مورد قبول خانواده انیشتین نبود. انیشتین و ماریچ دختری به نام لیسرل داشتند.هیچ اطلاعاتی درباره آن دختر وجود ندارد.برخی می گویند بر اثر بیماری مرده و برخی دیگر معتقدند او را به فرزند خواندگی داده اند.لیسرل در سال 1902به دنیا آمد و در آنزمان هنوز انیشتین و ماریچ ازدواج نکرده بودند.شرایط مالی انیشتین در سال1902وحشتناک بود.او شغل نداشت و شرکت پدرش ورشکست شده بود. در این زمان بود که تدریس خصوصی به کودکان را آغاز کرد.در نهایت به توصیه پدر مارسل گروسمن توانست یک شغل دفتری در سوئیس به دست آورد و به این نتیجه رسید که ازدواجش با میلوا به پایان رسیده و با دختر خاله اش السا وارد رابطه شد.سپس با او ازدواج کرد و صاحب دو پسر به نام های هانس آلبرت و ادوارد شد.میلوا ماریچ و آلبرت انیشتین در سال1919جدا شدندو توافق کردند اگر آلبرت انیشتین جایزه نوبل را ببرد تمام پولش را به میلوا خواهد داد.

مرگ انیشتین

انیشتین در سن 76سالگی در 18آوریل 1955در گذشت.پس از مرگ انیشتین،آسیب شانسی که مسئول کالبدشکافی او بودمغزش را دزدید و آن را درشیشه نگه داشت این کار را اسولزهاروی انجام داد او مغز را برنگرداند و در نهایت اخراج شد و سپس بعد از 20سال مغز را پس داد.چشم های انیشتین نیز در یک جعبه امن در نیویورک سیتی نگه داری می شود.

 

آلبرت انیشتین: مردم ضعیف انتقام می‌گیرند، مردم قوی می‌بخشند، اما افراد باهوش نادیده می‌گیرند.