ناسا زمان برخورد احتمالی سیارک بنوBennu  به زمین را مشخص کرد

طبق مطالعات انجام شده توسط ناسا، به احتمال یک به ۲۷ هزار سیارک "بنو" با قطر متوسط حدود ۴۹۲ متر در روز ۲۴ سپتامبر سال ۲۱۸۴ به زمین برخورد می‌کند.

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از دیلیمیل، این بیانیه که توسط ناسا منتشر شد از دادههای کاوشگر اسیریس-رکس که نمونههایی از این سیارک را با خود به زمین خواهد آورد نشات گرفته است.

احتمال برخورد این سیارک به زمین بسیار کم است با این حال حتی اگر این سیارک روزی به زمین برخورد کند اندازهی آن بسیار کمتر از شهابسنگی است که باعث انقراض دایناسورها شد. قطر شهابسنگی که دایناسورها را از بین برد شش مایل بود در حالی که اندازهی "بنو" یک سوم مایل است.

.برخورد«بنو»به زمین مانند انفجار همزمان 1.1میلیارد تن TNTخواهد بود.

همزمان که فضاپیمای اسیریس-رکس ناسا به سوی زمین در حرکت است اطلاعات و داده هایش در مورد بنو نشان می‌دهد که خطر برخورد این سیارک به زمین در قرن آینده وجود دارد.

 با توجه به اینکه بنو یک سیارک کربنی است، دانشمندان با مطالعه‌ی آن می‌توانند درک بهتری درباره‌ی شکل‌گیری منظومه‌ی شمسی داشته باشند.

مدیر پروژهٕ «رصد اجرام نزدیک به زمین» کلی فست  دربیانه ای گفت:هدف دفاع از سیاره ناسا پیدا کردن و نظارت بر سیارک ها و ستلره های دنباله داری  است که به زمین نزدیک می شوند که حتی بسیاری از این اجرام ممکن است برای سیاره ما خطر آفرین باشند.

Scrus rex به ما در پیشبینی بهتر زمانی که سیارک بنو به زمین نزدیک می شود کمک می کند.

البته ناسا خاطر نشان کرده است که طی سه قرن آینده احتمال 99.9درصد سیارک بنو به زمین برخورد نخواهد کرد .

ولی این سیارک در دسته سیارک های خطرناک همانند DA1950قرار دارد.

این مأموریت ۸۰۰ میلیون دلارهزینه داشته که  فراتر از جست‌وجوی مولکول‌های آلی یا نشانه‌های آب و عناصر سنگین در بنو  است. بنو  در رتبه‌ی دوم فهرست سیارک‌های خطرآفرین  برای زمین قرار دارد و این نشان می‌دهد که شناسایی مسیر مداری و تعیین آینده‌ی آن، اهمیت زیادی دارد.

 شانس برخورد بنوبه زمین طی یک قرن آینده بسیار اندک است اما اکنون با دقتی بیشتر از قبل، یعنی با احتمال 1 به 1750 یا0.057 درصد تخمین زده شده است.